všetky novinky Novinky

všetky články Články


Tlačová správa Finančnej správy SR: Praktické informácie pre výrobcov a podnikateľov o eKase


19.5.2020

Finančná správa rozšírila svoje informačné služby v projekte eKasa. Na svojom portáli zverejnila praktické informácie pre podnikateľov či výrobcov pokladničných riešení. Klienti finančnej správy tak získajú prehľad o životných situáciách a periodicite vybraných úkonov, ktoré musia podnikatelia či výrobcovia pokladničných riešení pravidelne vykonávať. Aj napriek tomu, že ide o informácie známe už z certifikačného procesu či podávania žiadostí o kódy pokladnice, finančná správa chce na tieto povinnosti pravidelne upozorňovať.

Projekt online pripojenia pokladníc na finančnú správu funguje už viac ako rok, od januára 2020 v úplnej ostrej prevádzke. Finančná správa má na svojom portáli zverejnené základné situácie, pri ktorých musia klienti eKasy myslieť na aktualizáciu či iné nevyhnutné úkony spojené s eKasou. Informácie a usmernenia sa týkajú napríklad zaplnenia chráneného dátového úložiska, konca platnosti autentifikačných údajov či konca platnosti rozhodnutia o certifikácii pokladničných programov.

Na portáli finančnej správy si tak môže podnikateľ či výrobca pokladničného riešenia overiť, ako často je potrebné žiadať o nové autentifikačné údaje v eKasa zóne podnikateľa (dva roky od vydania), kedy musia niektorí výrobcovia ORP opätovne požiadať o certifikáciu (najviac 5 rokov odo dňa právoplatnosti rozhodnutia), či kedy je potrebná výmena chráneného dátového úložiska, ktoré sa môže časom zaplniť (každých dva až šesť rokov, závisí od veľkosti CHDÚ). Všetky tieto životné situácie, vrátane periodicity nevyhnutných úkonov, sú dostupné na portáli finančnej správy v časti eKasa.

Systém eKasa funguje korektne už viac ako rok. Od 1. apríla 2019 sa museli k systému pripojiť všetky novovzniknuté prevádzky a nové pokladnice (tí, ktorí prvý raz začali po 1. apríli 2019 evidovať tržbu). Ostatné prevádzky sa mali pripojiť od 1. júla 2019. Finančná správa však nepokutovala za nepoužívanie eKasy do konca roka. Parlament totiž schválil prechodné obdobie na pokuty do 31.decembra 2019. V úplnej ostrej prevádzke tak funguje eKasa od januára 2020.

Kompletnú informáciu Finančnej správy SR nájdete v nasledujúcom linku: https://www.financnasprava.sk/sk/pre-media/novinky/archiv-noviniek/detail-novinky/_prakticke-info-ekasa-ts/bcsfera
Portál
Špeciálne semináre
Newsletter
RSS kanály
Novinky
Kontaktné údaje
Napíšte nám
Semináre
Účtovníctvo a dane
Energetika
Archív
Fotogaléria
Informácie
Ochrana osobných údajov
Všeobecné obchodné podmienky
Využívanie súborov cookies
 

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby. Viac informácií OK