všetky novinky Novinky

všetky články Články

Spolupracujeme s vydavateľstvom Wolters Kluwer

Spolupracujeme so Slovenskou komorou certifikovaných účtovníkov


Finančné riaditeľstvo SR zverejnilo Metodický pokyn č. 1/MD/2022/MP k výpočtu poplatku podľa § 8 zákona č. 447/2015 Z. z. o miestnom poplatku za rozvoj


22. 3. 2022

Finančné riaditeľstvo SR zverejnilo Metodický pokyn č. 1/MD/2022/MP k výpočtu poplatku podľa § 8 zákona č. 447/2015 Z. z. o miestnom poplatku za rozvoj a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov

Vzhľadom na problémy vyplývajúce z aplikačnej praxe FR SR vypracovalo metodický pokyn, v ktorom podrobne rozoberá

  1. Výpočet poplatku

1.1 Použitie sadzby pri výpočte poplatku

1.2 Výpočet poplatku, ak realizovaná stavba bude slúžiť na jeden účel

1.3 Výpočet poplatku, ak realizovaná stavba bude slúžiť na viaceré účely:

  • pre ktoré určila obec VZN rôzne sadzby poplatku
  • pre ktoré neurčila obec VZN rôzne sadzby poplatku

1.4 Výpočet poplatku, ak sa stavba bude realizovať v dvoch alebo viacerých katastrálnych územiach, ktoré patria dvom alebo viacerým obciam

1.5 Výpočet poplatku, ak v právoplatnom stavebnom povolení, v právoplatnom rozhodnutí o povolení zmeny stavby pred jej dokončením, v právoplatnom rozhodnutí o dodatočnom povolení stavby alebo v oznámení stavebného úradu k ohlásenej stavbe je uvedených viacero stavebných objektov

1.6 Základ poplatku, ak poplatníkovi vznikne poplatková povinnosť v súvislosti s rozšírením rozsahu stavebného povolenia (§ 8 ods. 5)

1.7 Zásada zníženie základu poplatku o 60 m2 iba raz

1.8 Použitie sadzby poplatku a základu poplatku, ak v súvislosti s právoplatným rozhodnutím o povolení zmeny stavby pred jej dokončením sa znižuje základ poplatku (§ 8 ods. 6)

1.9 Výpočet poplatku na základe právoplatného rozhodnutia o dodatočnom povolení stavby

 

  1. Zaokrúhlenie poplatku

 Celé znenie Metodického pokynu č. 1/MD/2022/MP k výpočtu poplatku podľa § 8 zákona č. 447/2015 Z. z. o miestnom poplatku za rozvoj vrátane príkladov nájdete TU:

2022.03.14_1_MD_2022_MP.pdf (financnasprava.sk)

 

Páčila sa Vám novinka? Chcete sa pravidelne dozvedieť viac aktuálnych informácií zo sveta účtovníctva, daní či miezd? Zaujíma Vás názor odborníkov na danú problematiku?

Prihláste sa na odber nášho newslettera a už nezmeškáte ani jeden článok! Dostanete ho priamo do Vašej emailovej schránky.

* Vyplnením emailu a kliknutím na tlačítko vyjadrujete aktívny a dobrovoľný súhlas so zasielaním reklamných emailov a súhlas na správu, spracovanie a uchovanie uvedenej e-mailovej adresy spoločnosti SFÉRA, a.s., so sídlom Karadžičova 2, 811 08 Bratislava, Slovenská republika, IČO: 35 757 736, zapísanej v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, oddiel: Sa, vložka č. 1979/B na marketingový účel po dobu organizovania kurzov, školení a konferencií.

Ako chránime Vaše osobné údaje sme spísali do dokumentov Ochrana osobných údajov Obchodné podmienky.sfera
Portál
Špeciálne semináre
Newsletter
RSS kanály
Novinky
Kontaktné údaje
Napíšte nám
Semináre
Účtovníctvo a dane
Archív
Fotogaléria
Informácie
Ochrana osobných údajov
Všeobecné obchodné podmienky
Využívanie súborov cookies