všetky novinky Novinky

všetky články Články

Spolupracujeme s vydavateľstvom Wolters Kluwer

Spolupracujeme so Slovenskou komorou certifikovaných účtovníkov


Do e-Služieb Sociálnej poisťovne sa už prihlásite aj pomocou hesla a bezpečnostného kódu


20. 7. 2021

Sociálna poisťovňa v záujme zlepšovania svojich služieb a zvýšenia bezpečnosti zavádza nový spôsob prístupu do e-Služieb. Klienti sa už po novom môžu do e-Služieb prihlásiť aj pomocou mena, hesla a mobilnej aplikácie. Je to ďalšia bezpečná možnosť popri vstupe s elektronickým občianskym preukazom (eID). Modernejší spôsob prihlasovania úplne nahradí používanie Grid kariet.  

Novinka v prihlasovaní sa týka zamestnávateľov (pre službu Odvádzateľ poistného), SZČO (pre službu Saldokonto) a fyzických osôb (pre službu Individuálny účet poistenca), ktorým prístupy do e-Služieb zriaďujú pobočky Sociálnej poisťovne (SP).

Nový klient dostane prístup pre aktiváciu v pobočke, existujúci si ho aktivuje sám

Klienti, ktorí aktuálne využívajú Grid kartu, sa môžu do e-Služieb prihlásiť rovnako ako doteraz.
V nastaveniach svojho profilu si vedia rýchlo a jednoducho aktivovať nový spôsob prihlasovania. Nových používateľov e-Služieb pri podpise dohody v pobočke SP už čaká nový spôsob prihlásenia. Vo svojej mailovej schránke si nájdu e-mail, ktorý bude obsahovať odkaz na vytvorenie hesla.

Klient sa overí pomocou mobilnej aplikácie a jedinečného kódu

Pre nový prístup do e-Služieb je potrebná aplikácia, ktorú si používatelia jednoducho stiahnu do svojho smartfónu (pre Android alebo iOS). Pomocou nej si nasnímajú QR kód z e-Služieb (urobia to len pri prvej aktivácii) a aplikácia im vygeneruje jedinečný kód, ktorým sa overí ich prístup. E-služby používateľa pri každom ďalšom prihlásení pomocou mena a hesla, vyzvú na zadanie jedinečného kódu z mobilnej aplikácie a potom ho presmerujú do prostredia e-Služieb. Takto sa bezpečne prihlási do
e-Služieb.

S novým prístupom si môže klient spravovať profil

Po aktivovaní nového spôsobu prihlásenia si klient bude môcť spravovať svoj profil sám. Môže si zmeniť heslo v záujme ochrany pred zneužitím alebo si ho obnoviť, ak ho zabudne. V takýchto prípadoch už nebude musieť navštíviť pobočku SP, ako to bolo doteraz napríklad pri strate Grid karty.

Nový prístup predpokladá, že klient využíva jedinečnú mailovú adresu, ku ktorej nemá prístup iná osoba. Ak tú istú mailovú adresu využíva v e-Službách viacero klientov, SP ich na to upozorní správou cez e-Služby.

Modernejší a bezpečnejší spôsob prihlásenia pre klientov znamená vyšší komfort i väčšiu kontrolu nad prístupom do e-Služieb. Aktuálne používané Grid karty zostanú dočasne v platnosti. SP bude o ukončení ich používania včas informovať.

Sociálna poisťovňa pripravila dva stručné návody na aktiváciu nového prístupu do e-Služieb – jeden pre existujúcich a ďalší pre nových užívateľov:

Som užívateľ e-Služieb a chcem si aktivovať prístup s heslom

Som nový užívateľ e-Služieb a chcem si prvý raz aktivovať prístup

Celé znenie nájdete TU: https://www.socpoist.sk/aktuality-do-e-sluzieb-sa-uz-prihlasite-aj-pomocou-hesla-a-bezpecnostneho-kodu/48411s69755c

Zdroj: Sociálna poisťovňa

Páčila sa Vám novinka? Chcete sa pravidelne dozvedieť viac aktuálnych informácií zo sveta účtovníctva, daní či miezd? Zaujíma Vás názor odborníkov na danú problematiku?

Prihláste sa na odber nášho newslettera a už nezmeškáte ani jeden článok! Dostanete ho priamo do Vašej emailovej schránky.

* Vyplnením emailu a kliknutím na tlačítko vyjadrujete aktívny a dobrovoľný súhlas so zasielaním reklamných emailov a súhlas na správu, spracovanie a uchovanie uvedenej e-mailovej adresy spoločnosti SFÉRA, a.s., so sídlom Karadžičova 2, 811 08 Bratislava, Slovenská republika, IČO: 35 757 736, zapísanej v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, oddiel: Sa, vložka č. 1979/B na marketingový účel po dobu organizovania kurzov, školení a konferencií.

Ako chránime Vaše osobné údaje sme spísali do dokumentov Ochrana osobných údajov Obchodné podmienky.sfera
Portál
Špeciálne semináre
Newsletter
RSS kanály
Novinky
Kontaktné údaje
Napíšte nám
Semináre
Účtovníctvo a dane
Archív
Fotogaléria
Informácie
Ochrana osobných údajov
Všeobecné obchodné podmienky
Využívanie súborov cookies