všetky novinky Novinky

všetky články Články


Ako vybaviť ošetrovné pre osoby starajúce sa o zdravotne postihnutých


24.3.2020

Informácia Sociálnej poisťovne: Ako vybaviť ošetrovné pre osoby starajúce sa o zdravotne postihnutých

Sociálna poisťovňa upozorňuje, že poistenci, ktorí sa starajú o zdravotne postihnutých vo veku dovŕšených 11 a viac rokov, majú v súčasnej mimoriadnej situácii nárok na dávku ošetrovné iba na 10 dní. Môžu si ju však novou žiadosťou opakovane predlžovať. Nárok na ošetrovné na 14 dní budú mať iba v prípade opatrovania postihnutých detí do 11 rokov (10 rokov + 364 dní) a len v prípade uzatvorenia zariadenia z dôvodu nariadenej karantény.

Ústredný krízový štáb prijal v minulých dňoch opatrenie, že uzatvorené majú byť len materské školy, škôlky a školské zariadenia na 14 dní, nie iné zariadenia. Znamená to, že ostatné zariadenia (vrátane zariadení pre mentálne či inak zdravotne postihnutých) boli uzatvorené na základe rozhodnutia daného zariadenia. Ak bude uzatvorenie zariadenia pre zdravotne postihnutých pokračovať, na každých ďalších 10 dní nároku na dávku ošetrovné je potrebné podať novú žiadosť (vystavenú ošetrujúcim lekárom), pričom ošetrovať bude môcť stále tá istá osoba – v súčasnej mimoriadnej situácii to bude Sociálna poisťovňa považovať za nový prípad potreby ošetrovania, lebo inak by ten istý ošetrovateľ už nárok na túto dávku nemal.

Žiadosť o dávku ošetrovné (vyplnený formulár) aj pri jej predlžovaní o ďalších 10 dní na základe rozhodnutia daného zariadenia treba poslať príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne poštou alebo ju vhodiť osobne do schránky v priestoroch pobočky.

Dokument bol zverejnený: 24.03.2020

 Zdroj:

https://www.socpoist.sk/aktuality-ako-vybavit-osetrovne-pre-osoby-starajuce-sa-o-zdravotne-postihnutych/48411s68410csfera
Portál
Špeciálne semináre
Newsletter
RSS kanály
Novinky
Kontaktné údaje
Napíšte nám
Semináre
Účtovníctvo a dane
Energetika
Archív
Fotogaléria
Informácie
Ochrana osobných údajov
Všeobecné obchodné podmienky
Využívanie súborov cookies
 

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby. Viac informácií OK