12. 9. 2018
RNDr. Ján Pišta: Prudký rast cien energií má na svedomí súhra viacerých rastových faktorov
Opýtali sme sa odborníka v energetike RNDr. Jána Pištu, ako je to aktuálne s cenami komodít na trhu a aký rast nás čaká v najbližšej dobe.
Podľa predsedu ÚRSO Ľubomíra Jahnátka sa ceny energií na trhu zbláznili. Je to tak?
„Pri pohľade na cenové grafy to naozaj tak vyzerá. Spätne sa však v podobných situáciách vždy nájde nejaké racionálne vysvetlenie. Toto vysvetlenie má zmysel hľadať jednak kvôli pochopeniu a poučeniu sa z udalosti, aby nás nabudúce už tak nezaskočila, a jednak nám pomáha orientovať sa, keď taká podobná situácia opäť nastane.“
Ktoré faktory v poslednej dobe najviac hýbu cenami komodít na burzách?
„Prudký rast cien energií má na svedomí súhra viacerých rastových faktorov, ktoré sa objavili v rovnakom čase. Najsilnejším z nich sú ceny emisných kvót. Tie aktuálne prekonávajú svoje desaťročné rekordy. Ich cena je priamo zakomponovaná do ceny elektriny, takže rastie aj tá. Okrem emisných kvót atakujú svoje maximá aj uhlie a ropa. Nízka výroba z nemeckých veterných generátorov zasa podporuje nemecké spotové ceny elektriny. Keďže tie naše sú na nich veľmi závislé, rastú aj ceny slovenského denného trhu.“
Silová elektrina je len jednou zo zložiek koncovej ceny, ktorú platia domácnosti či podniky. V uplynulých týždňoch sa však o nej hovorí a píše čoraz viac. Aké ďalšie zložky koncovej ceny zohrávajú rolu?
„Predovšetkým je to populárna TPS-ka, teda tarifa za prevádzkovanie systému. Tá bola nedávno zvýšená kvôli tomu, že jej časť určená na podporu výroby elektriny z domáceho uhlia už nepostačovala na pokrytie nákladov Slovenských elektrární práve kvôli rastu ceny emisných kvót, ktoré musia SE nakupovať na trhu, aby mali pokrytý objem vypúšťaných emisií v Novákoch.
Distribučné poplatky sa dostali do svetiel reflektorov začiatkom minulého roka, no zatiaľ je okolo nich kľud. Avšak decentralizácia výroby, hlavne vďaka malým zdrojom ako sú fotovoltické články, znižuje distribuované množstvo elektriny a distribučným spoločnostiam sa znižujú príjmy, pričom činnosti zostávajú. Preto sa snažia zvyšovať fixnú zložku ceny na úkor variabilnej. Ostatné položky sú oproti týmto dvom zanedbateľné okrem DPH. Ak sa vláda rozhodne, že elektrina je dôležitá položka nákupného košíka, môže ju znížiť, čím vykompenzuje nárast cien za silovú elektrinu.“
Na rozdiel od laikov majú obchodníci s energetickými komoditami popri medializovaných informáciách k dispozícii sofistikované a často aj drahé servisy a nástroje, ktoré im slúžia ako podklady pri rozhodovaní. Oplatia sa?
„Rozhodne áno. Ak sa máte dennodenne rozhodovať o tom, či nakúpite, predáte alebo ešte počkáte, bez detailných informácií sa nezaobídete. Živé burzové ceny sú v tomto prípade nevyhnutnosťou. Ak sa však napríklad veľkí odberatelia majú rozhodnúť len o nákupe štyroch či piatich tranží za rok, takýto platený servis je pre nich zbytočný. Ak chcú byť v obraze, postačí im denné, ba možno až týždenné zhrnutie udalostí, ktoré je oveľa lacnejšie.“