všetky novinky Novinky

všetky články Články

Spolupracujeme s vydavateľstvom Wolters Kluwer

Spolupracujeme so Slovenskou komorou certifikovaných účtovníkov


Prvá pomoc Plus alebo opatrenia v 2. vlne šírenia koronavírusu


29.10.2020

Opatrenia proti šíreniu koronavírusu v októbri 2020 zintenzívneli.

Od štvrtka - 15. októbra 2020 sú zatvorené fitness a wellness centrá, kúpaliská, sauny.
Zásadným spôsobom je obmedzená aj prevádzka stravovacích zariadení, ktoré môžu predávať len jedlo so sebou, prípadne sa môže konzumovať len v exteriéri (vonkajšie terasy). Prijatie týchto tvrdých opatrení je čiastočne kompenzovné prijatým balíčkom opatrení, ktorý by mal pomôcť podnikateľom/zamestnávateľom túto situáciu zvládnuť. Celkovo ide o príspevky a pomoc podnikateľom, ktoré majú býť v úhrne vo výške 200 miliónov eur mesačne.

Zmeny v korona príspevkoch na udržanie zamestnanosti v druhej vlne

Zmena sa dotkne príspevkov na udržanie zamestnanosti pre zamestnávateľov, vrátane SZČO, ktoré sú zamestnávateľmi. Príspevky na udržanie zamestnanosti môžu žiadať všetci zamestnávatelia vrátane SZČO.

Komu je Prvá pomoc určená?

  1. zamestnávateľom (vrátane SZČO, ktoré sú zamestnávateľmi), ktorí museli svoje prevádzky zatvoriť na základe rozhodnutia Úradu verejného zdravotníctva;
  2. SZČO, ktoré museli svoje prevádzky zatvoriť na základe rozhodnutia Úradu verejného zdravotníctva alebo im poklesli tržby o najmenej 20 %;
  3. zamestnávateľom (vrátane SZČO, ktoré sú zamestnávateľmi), ktorí udržia pracovné miesta aj v prípade prerušenia alebo obmedzenia svojej činnosti počas vyhlásenej mimoriadnej situácie;
  4. SZČO a jednoosobovým s.r.o., ktoré nemajú žiaden iný príjem;
  5. zamestnávateľom, ktorí udržia pracovné miesta v materskej škole aj v prípade prerušenia alebo obmedzenia svojej činnosti počas vyhlásenej mimoriadnej situácie.

Príspevky môžu žiadať zamestnávatelia na základe 2 skutočností:
a/ prekážka v práci na strane zamestnávateľa vo výške 80% z cekovej ceny práce alebo
b) pokles tržieb zamestnávateľa – odstupňované o viac ako 20%, 40%, 60% alebo 80%.

Ako sa zmenili príspevky pre podnikateľov od 1. októbra 2020?

Pri opatrení 1 a 3A bude možné žiadať 80 % celkovej ceny práce, nie z hrubej mzdy. Limit mesačného čerpania v kurzarbeite sa pritom zvýši z 880 eur na 1100 eur.
Pri opatrení 3B sa pri poklese tržieb pomoc zvýši paušálny príspevok na úhradu časti mzdových nákladov z maxima 540 eur na maximálne 810 eur a rovnako je to aj pri opatrení 2 pre SZČO sa tiež zvýši pomoc z maxima 540 eur na 810 eur.
Pri opatrení 4A a 4B z 210 eur na 315 eur.

Opatrenia Prvá pomoc Plus od 1.októbra sú pripravené aj pre oblasť:

  • cestovného ruchu (reštauráce, hotely, zábavné parky vrátane ZOO, botanické záhrady, prírodné rezervácie, historické pamiatky, lanovky, vleky) je vyčlenená pomoc vo výške 100 mil. Eur pre všetkých a to vo výške 4 - 10% z dosiahnutých tržieb v roku 2019, pri poklese tržieb o viač ako 40% oproti minulému roku;
  • slobodné povolania (umelci a športovci) – ak majú súbeh pracovného pomeru a zároveň sú SZČO; ich príspevok sa kráti o výšku čistej mzdy dosiahnutej zo zamestnania.

Aj týchto a mnohých ďalších opatreniach sa dozviete viac na webinári Povinnosti mzdovej účtovníčky v pracovnoprávnych vzťahoch pod vedením lektorky Ing. Martiny Švaňovej, dňa 24.11.2020.

 

Článok pripravila: Ing. Zdenka Kováčová, SFÉRA, a.s., Bratislava

 

Páčil sa Vám článok? Chcete sa pravidelne dozvedieť viac aktuálnych informácií zo sveta účtovníctva, daní či miezd? Zaujíma Vás názor odborníkov na danú problematiku?

Prihláste sa na odber nášho newslettera a už nezmeškáte ani jeden článok! Dostanete ho priamo do Vašej emailovej schránky.

 sfera
Portál
Špeciálne semináre
Newsletter
RSS kanály
Novinky
Kontaktné údaje
Napíšte nám
Semináre
Účtovníctvo a dane
Archív
Fotogaléria
Informácie
Ochrana osobných údajov
Všeobecné obchodné podmienky
Využívanie súborov cookies
 

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby. Viac informácií OK