10. 2. 2022
Praktické príklady na tému „odpočet nákladov na výskum a vývoj“ - uplatnenie ustanovenia § 30d zákona o dani z príjmov - I. časť
Výber riešených otázok z našich už uskutočnených webinárov na uvedenú tému „superodpočet nákladov na výskum a vývoj".
Otázka č. 1 – Aktivácia nákladov na výskum a vývoj
Ak vývoj začal v roku 2017 a podmienky na splnenie aktivácie nastali v roku 2020 – v akej výške aktivujem? Vo výške súčtu všetkých nákladov, ktoré vznikli od začiatku vývoja od roku 2017? (zahrniem aj tie náklady, ktoré nebolo možné odpočítať podľa §30c ZDP?).
Odpoveď: V tomto prípade postupujeme podľa § 25 ods. 1 písm. b) zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve § 37 ods. 1 až 5 PUP, t. j. nehmotný majetok sa oceňuje vlastnými nákladmi a aktivuje sa počnúc účtovným obdobím (resp. tým okamihom - mesiacom), v ktorom je zrejmé/isté, že projekt VaV smeruje k úspešnému ukončeniu, t. j. až nákladmi vynaloženými v roku 2020.
Otázka č. 2 – Realizácia zákazkového vývojaNaša spoločnosť od roku 2020 začala realizovať výskumný projekt, v rámci daného výskumu prebehlo aj skúšanie a testovanie rôznych procesov, médií, materiálov. Chceme sa opýtať, ak je výsledkom týchto prác modul, ktorý by už bola spoločnosť schopná aj predať v rámci zákazky, spadala by už časť realizácie a využitia tohto modulu pre konkrétnu zákazku do zákazkového vývoja? Je v tomto prípade možné uplatniť aj odpočet nákladov/výdavkov na VaV?
Odpoveď: Ak projekt VaV bol realizovaný v rámci zákazky, potom spadá do zákazkového vývoja a spoločnosť si môže uplatniť vzniknuté náklady na VaV za predpokladu, že nejde o daňovníka, ktorý je držiteľom osvedčenia o spôsobilosti vykonávať VaV a pristúpi k predaju nehmotných výsledkov výskumu a vývoja (viď § 30c ods. 10 ZDP).
Otázka č. 3 – Zmena podmienok a realizácie výskumného projektuK danej otázke sme sa chceli ešte opýtať - ak by počas realizácie výskumného projektu by sme dospeli k záveru, že cieľ ktorý sme si stanovili nie je dosiahnuteľný, ale došli sme k záveru, že môžeme pokračovať v skúmaní iným smerom a môžeme využiť niektoré závery tohto výskumu, jednalo by sa o úplne nový projekt výskumu a musíme znova založiť nový projekt so všetkým v zmysle zákona alebo môžeme pokračovať v pôvodnom projekte výskumu s odôvodnením modifikácie cieľa výskumného projektu?
Odpoveď: Môže sa uplatniť jeden aj druhý postup v závislosti od rozsahu zmeny pôvodného projektu. Ak pokračovanie v skúmaní je úplne inou/novou úlohou – odporúča sa starý projekt ukončiť a vytvoriť nový projekt VaV. V opačnom prípade je možné ďalej pokračovať na základe zmeny, resp. dodatku k pôvodnému projektu VaV, v ktorom sa spresnia vybrané časti projektu a jeho ciele.
Otázka č. 4 – Náklady zaraditeľné na uplatnenie superodpočtu VaVJe možné do nákladov na uplatnenie superodpočtu podľa § 30c zákona o dani z príjmov zahrnúť aj:
a) náklady na externé odborné poradenstvo v rámci projektu?
b) náklady súvisiace so zabezpečením ochrany duševného vlastníctva (poplatky, služby patentového zástupcu)?
Odpoveď:
a) externé náklady – nie – nepatria do odpočtu nákladov na VaV, tak ako sa to uvádza v § 30c ods. 5 písm. b) ZDP;
b) náklady na ochranu duševného vlastníctva – nie, postupuje sa podľa § 30c ods. 5 písm. b) bod 3 ZDP.
II. časť Praktických príkladov na tému - odpočet nákladov na výskum a vývoj nájdete TU.
Problematikou odpočtu výdavkov (nákladov) na výskum a vývoj (§ 30c ZDP), patentboxom (oslobodením príjmov plynúcich z odplát za poskytnutie práva na používanie vlastného patentu, úžitkového vzoru, softvéru – § 13a a § 13b ZDP) a novým odpočtom výdavkov/nákladov na investície (§ 30e ZDP) sa budeme zaoberať na našom online webinári:Odpočet nákladov na výskum a vývoj, jeho uplatnenie v daňovom priznaní za rok 2021 a zmeny platné od 1.1.2022, dňa 17. februára 2022, pod vedením lektorov:
- Ing. Petra Horniačka z Ministerstva financií SR a
- Ing. Martina Gondára zo spoločnosti SmarTech Solutions SK, s.r.o., Trenčín.
Výber z riešených otázok pripravili: Ing. Peter Horniaček a Ing. Martin Gondár
Páčil sa Vám článok? Chcete sa pravidelne dozvedieť viac aktuálnych informácií zo sveta účtovníctva, daní či miezd? Zaujíma Vás názor odborníkov na danú problematiku?
Prihláste sa na odber nášho newslettera a už nezmeškáte ani jeden článok! Dostanete ho priamo do Vašej emailovej schránky.
* Vyplnením emailu a kliknutím na tlačítko vyjadrujete aktívny a dobrovoľný súhlas so zasielaním reklamných emailov a súhlas na správu, spracovanie a uchovanie uvedenej e-mailovej adresy spoločnosti SFÉRA, a.s., so sídlom Karadžičova 2, 811 08 Bratislava, Slovenská republika, IČO: 35 757 736, zapísanej v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, oddiel: Sa, vložka č. 1979/B na marketingový účel po dobu organizovania kurzov, školení a konferencií.
Ako chránime Vaše osobné údaje sme spísali do dokumentov Ochrana osobných údajov a Obchodné podmienky.