všetky novinky Novinky

všetky články Články


Ako správne uplatniť superodpočet v daňovom priznaní právnických osôb v roku 2019


25.3.2020

Článok pre Vás pripravili: Martin Gondár, Peter Horniaček, Branislav Kováč

 

Dňa 4. marca 2020 sme uskutočnili pre Vás seminár na tému “Odpočet nákladov na výskum a vývoj a jeho uplatnenie pri podaní daňového priznania“ pod vedením lektorov Ing. Martina Gondára a Ing. Petra Horniačka z dôvodu, že s účinnosťou od 1.1.2020 boli schválené významné zmeny, ktoré sa uplatňujú už pri podaní daňového priznania za rok 2019.

Tieto zmeny sú obsiahnuté v novele zákona o dani z príjmov č. 301/2019 Z. z., pričom ide hlavne o zvýšenie odpočtu výdavkov (nákladov) vynaložených na výskum a vývoj zo doterajších:

  • 100 % na 150 % už za rok 2019.
  • a to pri súčasnom zachovaní úrovne 100 % odpočtu z medziročného prírastku výdavkov (nákladov) na výskum a vývoj.

Zároveň sa predĺžilo obdobie, počas ktorého možno prenášať neuplatnenú časť odpočtu, napr. z dôvodu vykázania daňovej straty alebo nedostatočného základu dane zo štyroch po sebe idúcich zdaňovacích období na päť zdaňovacích období.

Podkladom pre uplatnenie odpočtu je písomne spracovaný projekt výskumu a vývoja, v ktorom daňovník vymedzí jeho predmet a ciele a tento dokument už nebude potrebné podpisovať osobou oprávnenou konať za daňovníka pred začiatkom realizácie projektu výskumu a vývoja, ale až pri podaní daňového priznania, v ktorom bude odpočet uplatňovaný.

Vzhľadom na to, že ide o aktuálnu tému, z dôvodu blížiacich sa termínov na podanie daňových priznaní za rok 2019, spojenú aj s legislatívnymi zmenami v zákone o dani z príjmov od 1. 1. 2019, prinášame Vám pomôcku ako správne postupovať pri uplatňovaní nároku na uplatnenie odpočtu výdavkov/nákladov na  výskum a vývoj v daňovom priznaní za rok 2019.

Celú informáciu nájdete TU:

https://www.smartech.sk/novinky/ako-spravne-uplatnit-superodpocet-v-danovom-priznani-pravnickych-osob-v-roku-2019

Spracované dňa: 24.3.2020

Autor článku:      Martin Gondár, SmarTech Solutions SK, s.r.o.,
Odborný garant: Branislav Kováč, VGD SLOVAKIA s. r. o.

Táto informácia obsahuje len všeobecné informácie a spoločnosti SmarTech Solution SK, s.r.o., Trenčín a VDG Slovakia, s.r.o., Bratislava, prostredníctvom nej neposkytujú daňové, obchodné, finančné, právne a iné odborné poradenstvo.sfera
Portál
Špeciálne semináre
Newsletter
RSS kanály
Novinky
Kontaktné údaje
Napíšte nám
Semináre
Účtovníctvo a dane
Energetika
Archív
Fotogaléria
Informácie
Ochrana osobných údajov
Všeobecné obchodné podmienky
Využívanie súborov cookies
 

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby. Viac informácií OK